Komiks jest wyjątkowym gatunkiem sztuki. Jego przekaz opiera się na treściach pisanych podobnie jak książki, w którym opisy zostały zamienione na rysunki. Korzenie tego gatunku sięgają pierwszej połowy XIX w. kiedy tworzył Rudolf Topffer. W roku 1827 ukończył on ciekawą pracę którą było 30 stron na których na każdej znajdowało się 6 narysowanych plansz oraz podpis u dołu dotyczący narracji. Prace ta można uznać za jeden z pierwszych prakomiksów. Został on opublikowany w roku 1842 w Ameryce jako „Adventures of Obdiah Oldbuck”. Później wydał on również 7 opowiadań Goethego. Właśnie tą działalność Topffer'a można uznać jako jedną z pierwszych w dziedzinie komiksu. Większość owych historyjek prezentowało satyryczne spojrzenie na społeczeństwo XIX wieku.
Jednak prace Topffer'a niebyły do końca komiksem w takim sensie jak go postrzegamy dzisiaj. Większość znawców jako pierwszy prawdziwy komiks klasyfikują „Hogan's Alley” wraz z jego bohaterem Yellow Kid'em. Również ważnymi pozycjami w komiksie będzie na pewno „Max i Moritz”.
Jednak okres z którym komiks jest kojarzony to koniec lat 30tych XX wieku gdy powstały w komiksie takie postacie jak Batman czy Superman. Również w tym czasie powstała myszka Miki, Kaczor Donald i wiele innych postaci wykreowanych prze Disney'a.
W Europie jeden z ważniejszych okresów dla komiksu zaczął się w latach 60tych XX wieku gdy w Francji zaczęły powstawać komiksy spod znaku „Asterix i Obelix”.
Dla polski ciekawy okres komiksów rozpoczął się wraz z Tytusem, Romkiem i Atomkiem Papcia Chmiela. Komiks ten powstał w roku 1957 i dotychczas powstało 30 jego części. Również warta zauważenia jest osoba Grzegorza Rosińskiego, który narysował takie komiksy jak „Kapitan Żbik" oraz przy współpracy z Belgiem Jeanem Van Hamme stworzył komiks „Thorgal".
Bardzo Obfity w komiksy okres zaczął się w ciągu ostatniego dziesięciolecia gdy poszerzył się dostęp do Internetu i w sieci zaczęły powstawać bardzo ciekawe komiksy internetowe. Są to zazwyczaj pojawiające się nie regularnie paski opowiadające o rożnych sytuacjach społecznych. Często tego typu komiksy obfitują w żarty i dowcipy kompletnie absurdalne oraz zrozumiałe tylko dla wąskiego grona odbiorców.