Manga jest to słowo pochodzące z języka japońskiego, kiedyś oznaczające sposób oznaczania rycin i innych form sztuki użytkowej, natomiast w czasach współczesnych japoński komiks.
Manga jaką znamy teraz zaczęła powstawać w latach po II wojnie światowej. Powstała ona z połączenia ukiyo-e (czyli rodzaju malarstwa i drzeworytu japońskiego) z wschodnim stylem rysowania.
Manga jest często mylona z komiksem, jednak nie jest normalnym komiksem. Zawiera w sobie o wiele więcej przemocy, a także podteksty seksualne. Mimo to jest ona powszechnie respektowana jako forma sztuki, a także literatury popularnej.
Nie licząc okładek (czasem pierwszych paru stron) Maga przeważnie drukowana jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Problemy wielu zachodnim czytelnikom może sprawić nietypowy format mang, które tradycyjnie zapisywane są od prawej do lewej strony. Jednak czasami pojawiają się egzemplarze ze zmienionym kierunkiem, mającym na celu ułatwienie im czytania.
Postaci w mandze wyróżniają się dużymi oczami i wschodnim wyglądem. Duże oczy stały się stalym elementem w mandze od lat 60tych, kiedy to Astro Boya (uważany za ojca współczesnej mangi) zaczął tak je rysować, naśladując styl kreskówek Disney’a.
Wyróżnia się wiele typów mang m.in (wg. publiczności):
- josei: (lub redikomi) kobiety
- kodomo: dzieci
- seinen: mężczyźni (w Japonii raczej nie używa się określenia hentai, na które mówi się po prostu komiks dla dorosłych/mężczyzn)
- shōjo: młode i nastoletnie dziewczyny
- shōnen: młodzi i nastoletni chłopcy