Najważniejsze wydawnictwa komiksowe

Obecnie większość komiksów, które ukazują się w formie papierowej posiada jakiegoś wydawcę. W chwili obecnej największym wydawcą komiksów na świecie jest Marvel Comics. Równie ważnym wydawnictwem jest DC Comics któremu zasługujemy Supermana oraz Batmana. W Polsce ważnym wydawnictwem jest Egmont Polska.

Marvel

Marvel Comics powstał on w roku 1939 i istnieje do dzisiaj. Ich pierwsza postać Kapitan Ameryka miał budzić w Amerykanach uczucia patriotyczne. Posiada on prawa autorskie do wielu popularnych postaci komiksowych takich jak: Spiderman, X-meni, Iron Man, Transformers czy też Hulk jak również Fantastyczna Czwórka. Wszystkie to postacie są rysowane podobną do siebie kreską i często pojawiają się wspólnie w jednym zeszycie bądź odcinku serialu animowanego. Również barwy stosowane w ich dziełach są do siebie zbliżone. Spora część bohaterów Marvel'a jest poprawna politycznie z punktu widzenia Amerykanina. Przykładowo Iron Man jest genialnym naukowcem, który jest jednak zagorzałym patriotą i czyni wszystko dla swego kraju. Jednak większość postaci oprócz tego, że są wzorami dobra, stoi w konflikcie z wielkimi korporacjami bądź rządami rożnych krajów.

Wydawnictwo zrobiło ostatnim czasy dość duży sukces medialny i finansowy dzięki ekranizacji ich czołowych tytułów. Do najważniejszych należą trylogie o Spidermanie oraz X-man'ach do tego ostatnio weszły na ekrany kin filmy o Iron Man'ie i Transformerach, wielkim sukcesem kasowym okazał się również film o Fantastycznej Czwórce.

DC Comics logo

Drugim wielkim wydawcą jest DC Comics. Firma od której zaczął się wielki sukces komiksów nie posiada obecnie może tak wielkiego rozgłosu medialnego jak Marvel, ale stworzył on wiele świetnych postaci w historii komiksów. Świadczy o tym fakt że dwie największe postacie komiksu pochodzą właśnie z ich wydawnictwa. Są to Superman oraz Batman. DC Comics logo Spora cześć komiksów jakie stworzył DC Comcis nie jest rysowana tą sama kreską i wydawnictwo daje w dużym stopniu wolna rękę swoim artystom. Dzięki temu postaci tego wydawnictwa pojawiają się w wielu bardzo różnych typach kreski poczynając od silnie jaskrawych i ciepłych kolorów kończąca nawet na komiksach tworzonych tylko i wyłącznie przy pomocy białego i czarnego.

Egmont Polska jest to firma która wydaje w Polsce wiele różnych serii komiksowych. Jeden z pierwszych ich zeszytów i regularnie pojawiających się komiksów a zarazem magazynów to Kaczor Donald. Pojawia się od regularnie co tydzień od 1994 roku co świadczy o sporym sukcesie firmy. Oprócz komiksów z bohaterami Disney'a Egmont wydaje wiele innych serii. Komiks Thorgal tworzony przez polaka Grzegorza Rosińskiego jest wydawany w Polsce właśnie dzięki temu wydawnictwu.