Studia Rysunkowe i metody wykonania komiksów

Gdy powstały pierwsze wydawnictwa w których pojawiały się komiksy, tworzeniem kolejnych zeszytów i albumów zajmowali się pojedynczy rysownicy oraz scenarzyści. Na przełomie roku 1939 i 1940 powstało pierwsze studio komiksowe. Związane było to z komiksem Superman. Z powodu wady wzroku Joe Shustera, rysownika Supermana, zmuszony było on do zatrudnienia grupy młodych rysowników aby rysowali za niego kolejne sceny komiksu. Jednak pomimo to Shuster zdecydował że to on musi wykańczać każdą twarz swojego bohatera.

Thorgal

W chwili obecnej studia rysunkowe zajmują się tworzeniem kolejnych przygód rożnych bohaterów. Mimo iż zazwyczaj pracuje w nich kilka czasem kilkanaście osób to nad danym projektem np. powiedzmy kolejnym odcinkiem Supermana pracuje tylko jedna osoba. Po otrzymaniu scenariusza od scenariopisarza tworzy ona zazwyczaj pewne rysunki koncepcyjne po czym na ich podstawie tworzą się kolejne rysunki.

Często bywa również, że w studio pracuje kilka osób od rożnych aspektów rysowania komiksów. Specjalizacje osób w tego typu firmie są bardzo różne. Istnieją specjaliści od tak zwanych inków czyli technik rysowania wykorzystujących rożnego koloru atramenty. Większość konturów postaci powstaje jednak tradycyjnymi metodami czyli przy pomocy ołówka.

Istnieją również komiksy które są w pełni namalowane farbami np. akwarelą. Świetnym tego przykładem może być 29 odcinek komiksu Thorgal w pełni namalowanego farbami przez polskiego rysownika i artystę Grzegorza Rosińskiego.