Batman

Batman to jedną z dwóch najbardziej znanych postaci komiksowych, które powstały w ciągu całej historii istnienia komiksów. Został on stworzony w roku 1938 przez rysownika Bob'a Kane'a oraz Billa Fingera, jednakże tylko Kane jest oficjalnym autorem. Postać ta powstała w wyniku wielkiego sukcesu Superman'a w Action Comics. Firma wydająca nowo powstałego Superman'a zgłosiła potrzebę na nowego superbohatera. Tak powstał Batman, który istnieje, z pewnymi przerwami, do dzisiaj.

Batman

Batmana z początku serii charakteryzował brak skrupułów oraz ciekawy styl rysowania. Po pierwszym roku wychodzenia serii wygląd Batmana lekko się zmienił. Jego twarz i mimika uległa poprawie oraz zostały wydłużone lekko spiczaste uszy jego kostiumu. Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów jego kostiumu, którym bez wątpienia jest pas z wieloma gadżetami, został wprowadzony w czerwcu 1939. Już wkrótce powstał podobny do bumerangu batarang oraz pierwsze wersje Batmobliu.

Od 1942 roku gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny Batman podobnie jak większość ówczesnych superbohaterów został mocno zmieniony. Aby wzmacniać morale społeczeństwa Batman stał się mniej mroczny i mieszkał w przyjaznym i kolorowym otoczeniu.

W latach 50tych możemy zaobserwować dalsze przemiany w Batmanie. W roku 1954 Batman został mocno skrytykowany w książce „Seduction Of the Innocent” która twierdziła że komiksy takie jak batman źle wpływają na młodzież. Doprowadziło to do powstania Kodeksu Komiksów który wprowadzał cenzurę na komiksy. Doprowadziło to do jeszcze większych zmian w Batmanie. Stał on się jeszcze bardziej dobry i pogodny. Pojawiło się również wiele nowych postaci i pomocników Batmana.

Batman

Na początku lat 60tych XX wieku ilość sprzedawanych zeszytów, z Batmanem w roli głównej, drastycznie spadła. Doprowadziło to do kompletnej przemiany w komiksie. Usunięto większość postaci pobocznych i pomocników. Dodatkowo zmieniono wyposażenie Batmana oraz powstał nowy model Batmobile'a. Do kostiumu bohatera doszedł w tym czasie znany nam do dzisiaj znaczek nietoperza na okrągłym żółtym tle.

W roku 1966 powstał film Batman. Dzięki jego sukcesowi Batman osiągnął obrót około 900 tys kopii(!!). W komiksie zaczęły znów pojawiać się postacie poboczne i pomocnicy którzy pojawiali się w filmie. Niestety wraz ze spadkiem popularności filmu spadła również popularność komiksu.

W 1969 Doszło do kolejnej przemiany. Tym razem Batman rzeczywiście wracał do korzeni. Dzieki świetnej kresce Neal'a Adams'a Batman wrócił do starego mrocznego klimatu. Batman stał się bardziej brutalny a jego sylwetka stała się na pewno bardziej ponura. Do dnia dzisiejszego w większości Kreskówek jest używany Batman właśnie z lat 70tych XX wieku w wykonaniu Dennis'a O'neil'a oraz Neal'a Adams'a. Niestety pomimo tego zabiegu obrót Batmana spadał powoli w ciągu lat 70tych i 80tych aby osiągnąć totalne dno w roku 1985.

Batman

Na szczęście w 1986 roku doszło do kolejnego odświeżenia. Tym razem zostało ono dokonane przez Franka Miller'a. W „Batman: „The Dark Knight Returns” bohater był już dobrze po 50 i znajdował się na emeryturze. W pewnym momencie jest zmuszony do porzucenia emerytury i po raz kolejny musi ratować Gotham City. W „Powrocie Mrocznego Rycerza” widać chyba najbardziej mroczną i brudną kreskę w Batmanie. Prawdopodobnie właśnie dzięki specyficznemu stylowi rysowania Franka Miller'a album ten sprawił, że Batman powrócił znowu na wyżyny komiksów.

W chwili obecnej Batman kojarzony jest głównie z kreskówkami w różnych programach dziecięcych, gdzie pojawia się często razem z wielka plejadą innych Superbohaterów. W kreskówce Liga Sprawiedliwych należy on do pewnego rodzaju trójcy najważniejszych bohaterów: Superman, Batman i Wonder Woman.