X-men
X-men

X-men to komiks Marvela opowiadający o drużynie mutantów którzy walczą ze złem. W oryginale drużynę ta stanowiło tylko 5 mutantów, później całkowita liczba postaci które współpracowały z X-menami wzrosła aż pięciokrotnie. Oryginalny komiks pojawił się w 1963 w wydawnictwie Marvel. Po początkowych sukcesach seria została zawieszona wraz z 66 zeszytem. Późniejsze przedruki oryginałów sprawiły że seria została wznowiona i pierwszy nowy numer opowiada o tym jak główny organizator Xmenów prof. Xavier zbiera grupę mutantów do uratowania pierwszych Xmenów.

Jak pisałem cała grupa Xmenów mocno ewoluowała w międzyczasie i pojawiło się w niej oraz znikło wiele postaci. Bohaterowie komiksu, ci zmieniający się i ci pozostający w drużynie, byli podobnie jak w innych komiksach Marvela rysowani ostrą kreską z silnym zaznaczeniem konturów postaci.

X-men

Najbardziej rozpoznawaną postacią spośród Xmenów nie jest wcale członek oryginalnej drużyny. Jest nim Wolverine(Rosomak). Postać ta ubiera się w klasyczny obcisły strój superbohaterów posiada wysuwane z dłoni ostrza z metalu zwanego adamentium i historie którą można by spisać w wielotomowej książce. Logan (to jest bowiem jego prawdziwe imię) jest kojarzony zapewne z Xmenami ze względu właśnie na jego szpony którymi jest w stanie wykonać charakterystyczne X.

Xmeni pojawili się wielokrotnie na ekranach telewizorów. Najbardziej znany jest animowany Serial X-men:Animated series w którym istaniał stały niezmieniony skład X-menów (Cyclops, Beast, Storm, Wolverine, Rogue, Gambit, Jean Grey i Jubilee) przyczym niektóre postacie pojawiały się w większości odcinków a inne raz na jakiś czas znikały. Serial ten stał się znany dzieciom i młodzieży na całym świecie. W kinach pojawiła się cała trylogia o Xmenach która osiągnęła ogromny sukces.