Papcio Chmiel

Henryk Jerzy Chmielewski czyli Papcio Chmiel ,zwany także Dziadkiem Chmielem, urodził się 7 czerwca 1923 roku na warszawskim Starym Mieście. Za młody cudem ocalał z wybuchu Cytadeli Warszawskiej, oto co pisze na ten temat w swojej biografii: "... przez falę uderzeniową autor pieprznął się w ciemię, uderzając łepetyną w blaszany obrazek [...] Jako puknięty za młodu, nie miał szans zostać w wieku dojrzałym kimś znacznym: senatorem, biskupem, twórcą stanu wojennego lub chociażby wydawcą. Został prostym rysownikiem komiksów".

Papcio Chmiel

Jako patriota, podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej, udostępniał swój dom jako miejsce na tajne spotkania podziemia, a także uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Swoją karierę rysowniczą rozpoczął w 1947 roku, rysując kontynuację komiksu Sierżant King dla „Świata Przygód”. Następnie nadal dla „Świata Młodych” rysował takie humoreski jak Półrocze bumelanta lub Witek Sprytek.

Na pomysł komiksu o Romku Atomku i Tytusie wpadł w roku 1956, jednak redakcji „Świata Młodych” nie spodobała się ta historia. Dopiero rok później została wydana. Od tego czasu aż to lat 80-tych przygody Tytusa i jego przyjaciół publikowane były regularnie przez „Świat Młodych”, a także w formie książeczek.

Pierwsze wydanie książeczkowe cieszyło się wielką popularnością: 6 wydań w łącznym nakładzie 660tyś. sztuk. Podobnym uznaniem cieszyło się pozostałych 26 tomów.

Papcio Chmiel nadal mieszka w Warszawie wraz z żoną i pracuje nad kolejnymi tomami przygód Tytusa Romka i Atomka osadzonymi współcześnie.