Grzegorz Rosiński

Grzegorz Rosiński, który jest znanym polskim malarzem, grafikiem oraz rysownikiem komiksowym, urodził się 03.08.1941 roku w Stalowej Woli.

Grzegorz Rosiński

Skończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Na początku swej kariery tworzył ilustracje do książek i komiksów takich jak Legendarna historia Polski, Kapitan Żbik lub Pilot śmigłowca. Potem występował jako dyrektor magazynu komiksowego Relax.

W latach 70-tych Rosiński wyjechał do Belgi w celu rozwijania swoich umiejętności. Wkrótce po tym ukazała się pierwsza część komiksu Thorgal tworzonego przez niego i Jeana Van Hamme'a, którego tam poznał. Kolejne części komiksu ukazują się od 1980 roku aż do dziś.

Grzegorz Rosiński - Western

Artysta brał później udział w takich projektach jak Yans – komis science-fiction, Szninkiel czarno biały, wielokrotnie nagradzany komiks. Następnie rysował serię Skarga Utraconych Ziem i Western, w którym Rosiński zmienił styl rysowania z tradycyjnego na kolor bezpośredni.

Grzegorz Rosiński jest laureatem wielu nagród m.in Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo. Otrzymał także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Od 1992 roku mieszka w Szwajcarii.